WSJ, Saraçhane’de toplananları hatırlattı: “Bu siyasi karar istediği gibi bir sonuç vermezse Erdoğan komik duruma düşebilir”

T24 Dış Haberler

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen mahpus cezası ve siyasi yasak kararı sonrası Saraçhane’de toplanan kalabalığı hatırlattığı editoryal yazıda “Eğer bu siyasi karar istediği üzere bir sonuç vermezse Erdoğan komik duruma düşebilir” tabirlerine yer verdi. 

The Wall Street Journal  gazetesi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’na, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası ve siyasi yasak kararı verilmesine ait bir editoryal görüş yazısı yayımladı. “Erdoğan Türkiye’de telaş için”de başlıklı editoryal imzalı yazıda, Türkiye’de bu yıl yapılacak seçimler ve yıllık enflasyonun 24 yılın en yükseğini görerek bu sonbaharda yüzde 85.5’e ulaştığı hatırlatıldı. 

Yazıda, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta öne çıkan muhalefet figürüne karşı atılan adımın rastgele bir gösterge olup olmadığı konusunda kaygı duyuyor olmalı” denildi.

Yazıda, mahkemenin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla ilgili verdiği hakaret kararının “düzmece” olduğu görüşüne yer verilirken  karar sonucu İmamoğlu’na siyasi yasak getirilebileceği vurgulandı.

The Wall Street Journal’da yer alan yazı şöyle devam etti: “Erdoğan’ın bileceği gibi, İstanbul’un belediye başkanı olmak genelde Türkiye’de daha yüksek bir mevkiye giden yoldur. Erdoğan, başbakan ve daha sonra cumhurbaşkanı olarak süren neredeyse 20 yıllık iktidarından evvel 1994 yılında bu misyonu kazanmıştı. Son anketler, İmamoğlu’nun gelecek yıl yapılacak seçimde Erdoğan’ın karşısında bir rakip olabileceğini gösteriyor.”

Mahkeme kararı akabinde binlerce İstanbullunun Ekrem İmamoğlu’nun davetiyle Saraçhane’de bir ortaya geldiği ve AKP zıddı sloganlar attığı hatırlatılan yazı şöyle sonlandı: “Eğer bu siyasi karar istediği üzere bir sonuç vermezse Erdoğan komik duruma düşebilir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir