Türk Böbrek Vakfı’ndan ‘şeker’ uyarısı

Şişli’deki bir alışveriş merkezi önünde gerçekleştirilen aktiflikte, çocuklar ve iştirakçiler, “Şeker bir tuzak sen de hemen bırak”, “Aşırı şekere hayır”, “Şeker en tatlı zehirdir”, “Hayat şekerden daha tatlıdır” yazılı pankart açtı.

Üzerinde “Uzak dur” yazılı bisküvi, pasta üzere şekerli besinlerden oluşan bir heykelin de yer aldığı aktiflikte, yurttaşlara şekerin ziyanları anlatıldı.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, etkinlikte yaptığı konuşmada, toplumlar geliştikçe beslenme kusurları ve artan sıhhat sıkıntıları ile karşı karşıya kalındığını söyledi.

Vakıf olarak 19-25 Eylül tarihlerini “Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası” ilan ettiklerini ve bu yıl birincisini kutladıklarını belirten Erk, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu yalnızca ülkemizi değil, tüm dünya ülkelerini ve tüm devletleri ilgilendiren büyük bir sorun. 30-40 yıl evvel hiç bahsetmediğimiz obezite, bugün 7’den 70’e tüm insanlığı etkiliyor. Obeziteye, hareketsizliğe, çok şeker tüketimine bağlı olarak kronik hastalıklar süratle artıyor. Şu meydanda artık sorsak, şeker hastaları, kronik böbrek hastaları, kalp ve damar hastaları olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Bunların ana sebebi olan çok şeker tüketimine karşı toplumca şuur kazanabilmek, neden sonuç bağının farkına varabilmek, gerekli tedbirlerin hem kişisel hem toplumsal hem de kanun koyucu bazında ele alınmasını sağlamak için dikkatinizi çekmek istedik”

Konuşmanın akabinde aktiflikte ziyanlı şekerli besinlerin yer aldığı heykel, boks eldiveni giyen Erk, kamu yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve çocukların iştirakiyle vurularak yıkıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir