Ruanda soykırımından sorumlu tutulan Felicien Kabuga “şiddetli demans” teşhisi: Mahkum edilmeyecek

IRMCT’den yayımlanan kararda, soykırım ve insanlığa karşı hatalardan yargılanan 88 yaşındaki Kabuga’nın sıhhatinin, yargılamaya devam etmek için elverişli olmadığına hükmedildi.

Kararda, Kabuga hakkında “şiddetli demans” teşhisi konulduğu belirtilirken, sıhhatini geri dönülemeyecek ve onarılamayacak formda kaybettiği tabir edildi.

Kendini savunamayacak durumda olması sebebiyle Kabuga hakkında mahkumiyete hükmedilmeyeceği kaydedilen kararda, yargılamaya eldeki kanıtlar ışığında devam edileceği ve savcılığın Kabuga hakkındaki savlarını birebir mutlaklıkta ispatlaması gerektiği vurgulandı.

Kararda, Kabuga’nın yargılamanın devamındaki duruşmalara katılmasının zarurî tutulmadığı ve tutukluluk halinin bir an evvel sona ermesi için duruşmaların daha sık ve erken yapılacağına dikkat çekildi.

Mahkemenin kararında, davanın sonraki yoluna ait tarafların görüşlerine başvurulacağını ve Kabuga’nın sıhhat durumunun izlenmeye devam edeceği belirtildi.

Karar, soykırım kurbanlarında hayal kırıklığı yaratırken, kimi soykırım mağdurları mahkemenin, hastalığı sebebiyle Kabuga’yı mahkum etmeyecek olmasını eleştirdi.

– Soykırımı finanse etmekle suçlandı

IRMCT Savcılığı, soykırımı finanse etmek ve kurduğu radyodan soykırım propagandası yapmakla suçladığı Kabuga’nın, Tutsilere karşı işlenen soykırımında kilit rol oynadığını tez etti.

Savcılık, Kabuga’nın sahibi olduğu RTLM Radyosu’nun 8 Temmuz 1993 – 31 Temmuz 1994’te Tutsiler aileyhine yapılan propagandanın başlamasının yanı sıra Tutsilere karşı nefretin oluşması, yayılması ve soykırıma dönüşmesinde en tesirli araç olduğunu belirtti.

Ruanda’nın en zenginlerinden olan ve devrin yönetici seçkinleriyle yakın ilgi kuran Kabuga’nın, Ruanda Silahlı Kuvvetleri (FAR) ve Interahamwe Hutu milislerinin Tutsilere karşı işlediği cürümleri finanse ettiği aktarıldı.

Ruanda’da Hutu etnik kümesine bağlı milis güçlerin Tutsi ve muhalif Hutulara karşı gerçekleştirdiği soykırımda 100 günde 800 bin kişi hayatını kaybetmişti.

– Yargılama süreci

Temmuz 1994’te İsviçre’ye sığınan ve bu ülkeden hudut dışı edildikten sonra Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne giden Kabuga, Temmuz 1997’de ve 2003’te Kenya’nın başşehri Nairobi’de düzenlenen polis operasyonlarından kaçmayı başarmıştı.

Mayıs 2020’de Paris’in banliyölerinden Asnieres-Sur-Seine’de geçersiz kimlikle yaşadığı meskeninde gözaltına alınan Kabuga, Paris Temyiz Mahkemesindeki isimli süreçlerinin akabinde soykırım ve insanlığa karşı cürüm işlemekten yargılanmak üzere IRMCT’ye teslim edildi.

IRMCT nezdinde birinci defa 12 Kasım 2020’de hakim karşısına çıkan Kabuga, hakkındaki suçlamalara sessiz kalmış, avukatları ise müvekkilinin sessizliğinin “suçlamaları kabul etmediği” manasına geldiğini belirtmişti.

– Bağımsızlıktan soykırıma

1922’den 1959’a kadar Belçika sömürgesinde yaşayan Ruanda’da, Tutsiler ülke siyasetinde tesirli olmalarına karşın bağımsızlık sürecinde sürgüne zorlandı.

1 Temmuz 1992’de bağımsızlığını kazanan Ruanda’da, Tutsileri göçe zorlayan öbür etnik küme Hutular Belçika’nın takviyesiyle hükümet kurdu.

Sürgüne gönderilen Tutsiler, 1963-1967’de Ruanda’ya geri dönmeye çalıştı, lakin başarısızlığa uğrayan Tutsiler büyük bir katliama uğradı.

Çıkan olaylarda 20 bin Tutsi öldü, 300 bini yerlerinden edildi.

Gregoire Kayibanda, 1961’de askerlerin ve siyasetçilerin baskısı altında Ruanda’nın ilk Devlet Başkanı seçildi. Seçilmesinin ardından Hutuların takviyesini kazanmak için Tutsilere karşı propaganda başlat

tı.

Bu durum Tutsilere karşı yeni bir şiddet ve göç dalgasına neden oldu. Kayibanda, tüm yaptıklarına karşın Hutulu askerler tarafından darbe ile indirildi.

Kayibanda’nın akabinde vazifeye gelen Juvenal Habyarimana ise Batı ile güzel ilgiler kurmayı denedi.

Kayibanda kadar ayrımcı siyasetler izlemese de onun devrinde okullarda, üniversitelerde ve iş alanlarında Tutsilere ayrılan yüzde 10 kotası devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir