‘Marka’sız ağ ile avlanan balıkçılara ceza: Son gün 30 Eylül…

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından ticari avcılık yapanlar için ‘marka’ uygulaması hayata geçirildi. Uygulamayla denizlerde ve iç sularda yasa dışı avcılığın önlenmesi ve av araçlarının envanterinin çıkarılması hedefiyle ticari gayeli su eserleri avcılığında kullanılan av araçları markalanarak, kayıt altına alınacak.

Balıkçıların, üzerinde ‘QR’ kod bulunan markaları 30 Eylül’e kadar tüm ağ materyallerine taktırması gerekiyor. Uygulama ile kaçak avcılığın, deniz canlılarının vefatına neden olan hayalet ağların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Antalya Vilayet Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Asım Karabulut, su eserleri kesimindeki envanterin çıkarılmasına yönelik uygulama kapsamında kentte 183 gemideki av gereçlerine 3 bin 111 marka takıldığını söyledi.

KRİTİK TARİH: 30 EYLÜL

Antalya’da 650 civarında ruhsatlı balıkçı olduğuna değinen Karabulut, “30 Eylül prestijiyle markasız avcılık yapılması yasak. Balıkçılarımız idari yaptırımla karşılaşmaması için 30 Eylül’e kadar markalama uygulamasını yaptırmalı. 30 Eylül’den sonra da markalama çalışmamız devam edecek. 30 Eylül’den sonra markalama yapmayan balıkçılarımız avcılık yapamayacak” dedi.

KİME İLİŞKİN OLDUĞUNU BELİRLEYİP YAPTIRIM UYGULAYACAĞIZ”

Markalama çalışmasının yararlarını anlatan Karabulut, şunları söyledi:

“Deniz tabanında, habitat ile balıkların üremesini ve deniz canlılarını olumsuz etkileyen hayalet ağlar var. Av araçlarının kaçak kullanılması ya da yakalanmamak için denize atılması kelam konusu. Kaçak süreç yapan balıkçılarımız ağ kesiyor, yakalanmamak için gereçlerini denize bırakıyor. Bu da sahipsiz hale geldiği için yaptırım yapılamıyor. Markalama uygulamasıyla hayalet ağın kime ilişkin olduğunu belirleyip yaptırım uygulayacağız.”

Karabulut, 30 Eylül prestijiyle marka taktırmadan avlanan balıkçıya 3 bin 714 lira ceza kesilip ruhsatına 30 gün el konulacağını, gemi gırgır ise 3 katı ceza uygulanacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir