İsrail, 2022’de 5300’den fazla Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyeti, geçen eylül sonu prestijiyle İsrail cezaevlerindeki Filistinlilerin sayısının 30’u bayan, 190’ı 18 yaş altı olmak üzere 4700’e ulaştığını açıkladı.

İsrail askerlerinin, bu yıl içinde 5300’den fazla Filistinliyi gözaltına aldığı kaydedilen açıklamada, esir işleriyle ilgilenen kurumların bilgilerine nazaran hesaplanan bu sayının, özgür bırakılan Filistinlileri de içerdiği aktarıldı.

Açıklamada, İsrail’in Filistinli tutuklularla dolu İsrail gözaltı merkezlerinin her bir kısmında 80’den fazla kişinin kaldığı ve çok yoğunluk nedeniyle sorgulamaları bittikten sonra bile Filistinlilerin 70 günden fazla buralarda kalabildikleri belirtildi.

72 KİŞİLİK KAPASİTELİ YERDE 80 KİŞİ KALIYOR

Tutukluların en çok kahırla karşılaştıkları yerlerin, öbür bir cezaevine nakil, sıhhat nedeniyle ya da mahkemeye çıkmak için getirildikleri geçiş ve gözaltı merkezleri olduğu öğrenildi.

Ofer Cezaevi’ndeki gözaltı merkezlerinin 72 kişilik kapasiteye sahip olduğu tabir edilen açıklamada, buna karşın yeni gözaltılarla her bir merkezde alıkonulan kişi sayının 80’i geçtiği bilgisi verildi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir