Düzce Deprem Bölgesi mi? Düzce Deprem Risk Haritası

AFAD’ın bilgilerine nazaran 16 Mart Perşembe günü saat 13.55’te merkez üssü Bolu olan bir sarsıntı yaşandı. Zelzele Düzce başta olmak üzere etraf vilayetlerden de hissedildi. Akıllara 1999 sarsıntısını getiren zelzele vatandaşlarda telaşa yol açtı. Zelzelenin akabinde ise Düzce zelzele risk haritası merak konusu oldu. Pekala, Düzce zelzele bölgesinde mi? Düzce’de zelzele riski devam ediyor mu? Düzce’de canlı fay çizgisi var mı?

İşte Düzce sarsıntı risk haritası…

AFAD’ın datalarına nazaran Bolu’da saat 13.55’te 4.8 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Sarsıntı Düzce başta olmak üzere birçok vilayetimizde hissedildi.

Kahramanmaraş zelzelelerinin akabinde ülkemizdeki canlı fay sınırları ve zelzele bölgeleri merak konusu olmuştu. Ülkemizde hangi bölgelerin sarsıntı bölgesi odluğu ve sarsıntı riski taşıdığı araştırılmaya başlandı. Bilhassa ülkemizin farklı bölgelerinde yaşanan zelzeleler vatandaşlarda kaygıya yol açmaya devam ediyor.

Peki Düzce zelzele bölgesi mi?

Türkiye Sarsıntı Risk Haritasına nazaran Düzce ilimiz, 1.dereceden zelzele nesli içerisinde yer alıyor. Haritaya nazaran toplamda 5 farklı risk kümesi bulunuyor. 1. dereceden riskli olarak bilinen yerler ise sarsıntıların en çok etkileyebileceği yerler ortasında geliyor. 

Düzce’nin geçmişte de birçok yıkıcı zelzeleye şahit olduğu ve birkaç fay çizgisinin tesiri altında olduğu biliniyor. Düzce’den Kuzey Anadolu Fay Sınırı, düzce Fay Zonu, Hendek Fay Zonu ve Çilimli Fay Zonu geçiyor. 

MTA’nın yenilemiş olduğu Türkiye Canlı Fay Haritası’nda Düzce vilayetimizden geçen canlı fay çizgileri ayrıntılı bir halde veriliyor. Düzce’den geçen ve Düzce’yi etkileyebilecek canlı fayları, Düzce’nin etraf vilayetlerinin haritasını inceleyerek ulaşabilirsiniz. 

MTA Canlı Fay Haritası Adapazarı

Düzce’de Zelzele Riski Var mı?

Düzce’de geçmişte yaşanan yıkıcı sarsıntıların olduğu biliniyor. Bugün de uzmanlar mümkün bir İstanbul, Marmara sarsıntısına karşı ikazlarına devam ediyor. Vatandaşlar ise Düzce’nin zelzele riskinin olup olmadığını araştırıyor. Zelzele risk haritasına nazaran, Düzce Türkiye’de en riskli bölgeler ortasında yer alıyor. Ayrıyeten canlı fay sınırı haritası incelendiğinde Düzce’ye yakın yerlerde etkin fay çizgileri olduğu da görülebiliyor. 

Düzce, ülkemizin en uzun fay çizgisi olan Kuzey Anadolu Fayı üzerinde bulunuyor (KAF). Bu fay, ülkemizin doğusundan başlayarak ülkemizin kuzeyini uzunluktan boya katediyor. Düzce bölgesine gelene kadar kırılmaya uğruyor ve Bolu’da çatallanarak Marmara Denizi’ne gerçek ilerlediği görülüyor.

Birinci dereceden riskli vilayetler hangileri?

Türkiye deprem risk haritasına nazaran 1.dereceden riskli vilayetler ise şu halde:

Düzce, İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir