Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’nda: ‘Bir an önce teröristleri desteklemekten vazgeçin’

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 77. Genel Şurası’nda konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: 

”İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu karanlık tabloyu aydınlatabilmenin tek yolu memleketler arası işbirliğini arttırmaktır. 

Ukrayna tahılını Karadeniz üzerinden dünyaya ulaşmasını temin ettik. İstanbul Mutabakatı ikinci ayını doldururken sevkiyatın artmasını memnuniyetle izliyoruz.

İstanbul Mutabakatı hayati kıymet arz eden problemlerde sonuç verdiğini kanıtlamıştır. 

Son günlerde yine alevlenen savaşın Ukrayna’nın bağımsızlığı talebiyle sonlanması için eforlarımızı sürdüreceğiz. Her iki tarafa da krizden onurlu çıkış imkanı verecek, uygulunabilir bir diplomatik süreci yaratmamız gerekiyor.

BM’yi kapsayıcı vasfına yakışan daha adil bir dünya için tahliller üretebilen, ortak iradenin bedene getirildiği bir teşkilat olarak yine yapılandırmamız kuraldır. Güvenlik Kurulu’nun daha işleyişe kavuşması refah arayışında kıymetli bir dönüm noktası teşkil edecektir.

Dünya beşten büyüktür ve daha adil bir dünya büyüktür gerçeğinin altını çizmeye devam edeceğiz. Tüm üye ülkelerden takviye beklediğimizi bir defa daha tabir etmek istiyorum.

Türkiye’nin dış siyasetteki vizyonu barış odaklı olmuştur. Tüm dünyada var gücümüzle çalışıyoruz. 

Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden PKK’ya karşı Türkiye’nin kayıtsız kalması beklenemez. Bir an evvel teröristleri desteklemekten vazgeçin. Teröre karşı yapmamız gerekenleri yapmaya devam edeceğimizi bir kere daha ilan ediyoruz. 

Yaklaşık 1 milyon Suriyelinin topraklarına dönmesini sağlayacak 250 bin konutun inşasına başladık. Mülteci krizi, kendisi için daha güzel bir gelecek arayanların botlarını batırmakla çözülemez.

Türkiye olarak İsrail ile bağlantılarımızı birleştirmeyi sürdürmekte kararlıyız. ”

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir