Bilimsel araştırma: İnsanlar da kış uykusuna yatabilecek donanıma sahip

ABD’deki Duke Üniversitesi’nde cüce lemurlarda kış uykusu üzerine yapılan araştırmada, insanlarda da kış uykusunun kalp durması ve felç üzere hastalıklara yeterli gelebileceği kaydedildi.

Uzmanlar, insanların kışın daha fazla uyumasının doğal olduğunu söylerken azaltılmış ışığa maruz kalma, bedene insanı daha uykulu yapan bir hormon olan melatonin üretmesini söyler.

Daily Mail’in haberine nazaran, kimi bilim insanları ise kış uykusunun birçok hastalığın getireceği hasarı önleyeceğini, kıtlığı savuşturacağını ve hatta uzay seyahatini mümkün kılacağı bir dizi potansiyel yarar sağlayabileceğine inanıyor.

Konu hakkında açıklama yapan Duke Üniversitesi’nden Dr. Marina Blanco, “İnsanlarda kış uykusuna yatmayı sağlamak kurgudan çok bilime yakın olabilir.”

“Enerji krizlerinden, mevsimsel yiyecek eksikliğinden kurtulmamıza ve organ hasarını önleyerek önemli yaralanmalarla başa çıkmamıza ve ömrü uzatmamıza yardımcı olabilir.” dedi.

İSPANYA’DA ORTAYA ÇIKTI

Kuzey İspanya’daki Atapuerca’da, dünyanın en değerli fosil alanlarından biri olan Sima de los Huesos (kemik çukuru) isimli bir mağarada bulunan kemiklerden elde edilen deliller, yüzbinlerce yıl evvel erken insanların kış boyunca çok soğuklarda uyuyarak hayatta kalmış olabileceğini gösteriyor. 

L’Anthropologies mecmuasında yayınlanan bir makaleye nazaran, mağaradaki fosiller, kemik büyümesinin her yıl birkaç ay boyunca bozulduğunu düşündüren mevsimsel değişimler gösteriyor.

Araştırmacılar, bu erken insanların kendilerini “kısıtlı besin kaynakları ve kâfi beden yağı depoları ile soğuk şartlarda uzun müddet hayatta kalmalarına yardımcı olan metabolik durumlarda” bulduğunu tez ediyorlar. Öbür bir deyişle, kış uykusuna yattılar.

İnsanlar artık kış uykusuna girmese de, artan deliller bunu yapmak için biyolojik donanımı taşıyabileceğimizi gösteriyor.

Bu donanımın genlerimizde yattığını söyleyen Dr. Blanco, “Diğer memeliler üzere beşerler da kış uykusuna yatmak için biyolojik ‘makineye’ halihazırda sahip olabilir lakin gerekli tüm süreçleri nasıl etkinleştireceğimizi, düzenleyeceğimizi ve koordine edeceğimizi bulmamız gerekiyor.” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir