Bekir ağırdır: İmamoğlu kararı “mağdurluk” meselesi değil, asıl hikâye adalet!

Araştırmacı, yazar Bekir Ağırdır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na “YSK” üyelerine “ahmak” dediği gerekçesiyle verilen mahpus ve siyasi yasak cezalarına gelen yansıyı kıymetlendirdi. “Çok mağdurluk problemi değil aslında, işin öznesinden bakınca o denli görünüyor fakat asıl öykü, Türkiye beşerinin adaletsizliğe bir reaksiyonu var” diyen Ağırdır, “gerçekleştirdikleri bir ankette vatandaşın hayal ettiği Türkiye’yi tanımlarken tercih ettiği birinci kavramın adalet olduğunu” anlattı. Ağırdır, “Türkiye beşerinin adalet talebi o kadar güçlü ki münasebetiyle o adaletsizliğin cisimleştirdiği kişi kim ise ona sempati besliyor lakin öykü mağdur olduğu için yanında olalım değil. Kendi hayatından adalet talebi” diye konuştu.

Bekir Ağırdır, Halk TV’de İsmail Küçükkaya‘nın sunduğu “Yeni bir sabah” programına konuk oldu. 


Ağırdır’ın açıklamaları şöyle:

“Bizim bir ezberimiz var ‘Türkiye insanı mağduru seviyor’ diye. Çok mağdurluk sorunu değil aslında, işin öznesinden bakınca o denli görünüyor ancak asıl kıssa, Türkiye beşerinin adaletsizliğe bir yansısı var. Türkiye beşerinin 20 sene evvel de 10 yıl öne de şu anda da en büyük talebi adaletti. Somut bir araştırma sonucu söyleyeyim size, hayal ettiğiniz Türkiye’yi tanımlayacak 10 tarif seçin demişiz, 100 unsurluk bir liste var, AKP’ye CHP’ye oy veren, üniversite mezunu ilkokul mezunu, Türk yahut Kürt, bayan yahut erkek, genç yahut yaşlı, herkesin birinci sıraya koyduğu şey adalet. Türkiye beşerinin adalet talebi o kadar güçlü ki hasebiyle o adaletsizliğin cisimleştirdiği kişi kim ise ona sempati besliyor ancak öykü mağdur olduğu için yanında olalım değil. Kendi hayatından adalet talebi.

Şunu da söylemekte fayda var, adalet denilince yalnızca yargıdaki adalet kastetmiyor insanımız. Diyelim bayanlar bu hayatta ben de varım kararımı verebilirim diyor eşitlik istiyor; gençler bu hayatta ben de varım diyor; Kürtler bu ülkede biz de varız diyor. Yani herkes kendi varlığının tanınması, kendine dair kararlara dahil olmak… onun için adalet kavramı çok geniş. Yoksulluğa gidiyorsunuz gelir adaletinden bahsediyor lakin herkes adalet diyor.

Devamı gelecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir